Skip to content (access key 's')
Logo of Technion
Logo of CS Department

Teaching Schedule - Department Courses List

One-time changes at the schedule


The schedule lists rely on UG system as the source. Any problem with standard format at UG site could lead to error at this list, especially with reading the lecturer name (then you see it missing, incomplete, or as single hebrew word). In case of any question, please, refer to the UG link and check there.



Previous
Winter 2012-2013
Current List
Spring 2013
Next
Summer 2013
Next
Winter 2013-2014
Current semester
Winter 2013-2014
All classesby course#, hourby course#, hourby course#, hourby course#, hourby course#, hour
Lectures onlyby course#, hourby course#, hourby course#, hourby course#, hourby course#, hour


The schedule for Spring 2013 semester, All classes, sorted by course number


Course-Group
Number
UG  Course Name  Teacher  DayHour  Place  Comment
234107-10 Numerical Analysis Sun 09:30-12:30 Taub 7 No UG schedule data
234107-11 Numerical Analysis Iddit Shalem Tue 08:30-10:30 Taub 5
234107-12 Numerical Analysis Alon Brifman Thu 12:30-14:30 Taub 5
234107-13 Numerical Analysis Eran Treister Wed 14:30-16:30 Taub 9
234111-10 Introduction to Computer Science Mon 14:30-16:30 Ulman 304 No UG schedule data
234111-11 Introduction to Computer Science Yael Erez Wed 14:30-16:30 Taub 8
234111-12 Introduction to Computer Science Tehila Mayzels Mon 10:30-12:30 Ulman 311
234112-10 Introduction to Computer - C Mon 14:30-16:30 206 No UG schedule data
234112-11 Introduction to Computer - C Omer Hershenzon Sun 14:30-16:30 Ulman 601
234112-12 Introduction to Computer - C Majd Srour Mon 10:30-12:30 Ulman 304
234112-13 Introduction to Computer - C Roei Gelbhart Tue 14:30-16:30 Ulman 301
234112-20 Introduction to Computer - C Mon 14:30-16:30
234112-21 Introduction to Computer - C Mon 10:30-12:30 Ulman
234112-22 Introduction to Computer - C Wed 10:30-12:30 Ulman 502
234112-23 Introduction to Computer - C Moshe Gabel Thu 10:30-12:30 Ulman 702
234112-30 Introduction to Computer - C Lila Shnaiderman Tue 12:30-14:30 Ulman 306
234112-91 Introduction to Computer - C Israel Gutter Thu 16:30-18:30 501
234114-10 Introduction to Computer Science Wed 14:30-16:30 Taub 2 No UG schedule data
234114-11 Introduction to Computer Science Nachson Cohen Mon 14:30-16:30 Ulman 303
234114-12 Introduction to Computer Science Ali Hmud Tue 08:30-10:30 Ulman 708
234117-10 Introduction to computer science H Wed 14:30-16:30 Ulman 310 No UG schedule data
234117-11 Introduction to computer science H Mon 15:30-17:30
234117-12 Introduction to computer science H Anastasia Dubrovina Thu 10:30-12:30 Ulman 502
234117-20 Introduction to computer science H Tamir Levi Thu 12:30-14:30 Ulman 309
234117-21 Introduction to computer science H Yaron Kassner Mon 15:30-17:30 Ulman 306
234117-22 Introduction to computer science H Nadia Labai Wed 14:30-16:30 Ulman 501
234117-23 Introduction to computer science H Aviv Segal Mon 08:30-10:30 Ulman 702
234118-10 Computer Organization and Programming Tue 12:30-14:30 Taub 7 No UG schedule data
234118-11 Computer Organization and Programming Shahar Chen Sun 11:30-12:30 Taub 3
234118-12 Computer Organization and Programming Hassan Abassie Sun 15:30-16:30 Taub 6
234118-13 Computer Organization and Programming Hassan Abassie Mon 15:30-16:30 Taub 7
234118-20 Computer Organization and Programming Tamer Salman Thu 08:30-10:30 Taub 2
234118-21 Computer Organization and Programming Shahar Chen Tue 09:30-10:30 Taub 6
234118-22 Computer Organization and Programming Tomer Arazi Tue 16:30-17:30 Ulman 501
234118-23 Computer Organization and Programming Wed 16:30-17:30 Taub 8
234122-10 Introduction to Systems Programming Tue 10:30-12:30 Ulman 310 No UG schedule data
234122-11 Introduction to Systems Programming Sarai Duek Sun 14:30-16:30 Taub 8
234122-12 Introduction to Systems Programming Ran Broier Mon 12:30-14:30 Taub 5
234122-14 Introduction to Systems Programming Ido Gonen Mon 10:30-12:30 Taub 3
234122-20 Introduction to Systems Programming Ron Rubinstein Mon 16:30-18:30 Taub 1
234122-21 Introduction to Systems Programming Alexander Libov Wed 08:30-10:30 Taub 7
234122-22 Introduction to Systems Programming Noam Segev Thu 10:30-12:30 Ulman 503
234122-23 Introduction to Systems Programming Neta Elad Wed 10:30-12:30 Ulman 504
234123-10 Operating Systems Wed 08:30-10:30 Taub 1 No UG schedule data
234123-11 Operating Systems Omri Azencot Sun 14:30-16:30 Ulman 503
234123-12 Operating Systems Alexander Kreimer Mon 08:30-10:30 Ulman 503
234123-13 Operating Systems Raja Giryes Tue 12:30-14:30 Ulman 503
234123-20 Operating Systems Dan Tsafrir Mon 14:30-16:30 Taub 2
234123-21 Operating Systems Anastasia Braginsky Wed 10:30-12:30 Ulman 303
234123-22 Operating Systems Ilya Lesokhin Thu 10:30-12:30 Taub 9
234127-10 Introduction to computing with MATLAB Mon 16:30-18:30 508 No UG schedule data
234127-11 Introduction to computing with MATLAB Israel Gutter Wed 16:30-18:30 407
234141-10 Combinatorics for CS Sun 10:30-12:30 Taub 2 No UG schedule data
234141-11 Combinatorics for CS Gal Lalouche Sun 14:30-15:30 Taub 6
234141-12 Combinatorics for CS Noa Avigdor-Elgrabli Mon 14:30-15:30 Taub 8
234141-13 Combinatorics for CS Amit Gross Tue 08:30-09:30 Taub 6
234141-14 Combinatorics for CS Nofar Carmeli Tue 15:30-16:30 Ulman 303
234141-20 Combinatorics for CS Ran El-Yaniv Wed 14:30-16:30 Taub 1
234141-21 Combinatorics for CS Gal Lalouche Wed 17:30-18:30 Taub 6
234141-22 Combinatorics for CS Sarit Buzaglo Thu 10:30-11:30 Taub 6
234141-23 Combinatorics for CS Sarit Buzaglo Sun 11:30-12:30 Ulman 604
234145-10 Digital Systems Mon 10:30-12:30 Taub 2 No UG schedule data
234145-11 Digital Systems Igor Kviatkovsky Sun 13:30-14:30 Ulman 501
234145-12 Digital Systems Igor Kviatkovsky Mon 14:30-15:30 Ulman 501
234145-13 Digital Systems Tue 13:30-14:30 Ulman 501
234145-20 Digital Systems Tal Mor Wed 10:30-12:30 Taub 9
234145-21 Digital Systems Tue 15:30-16:30 Ulman 708
234145-22 Digital Systems Tal Tabechnik Wed 09:30-10:30 Ulman 302
234218-10 Data Structures 1 Tue 16:30-18:30 Taub 2 No UG schedule data
234218-11 Data Structures 1 Matan Hamilis Sun 15:30-16:30 Taub 5
234218-12 Data Structures 1 Edward Vitkin Mon 10:30-11:30 Taub 6
234218-13 Data Structures 1 Mira Shalah Mon 15:30-16:30 Taub 8
234218-14 Data Structures 1 Thu 09:30-10:30 Taub 9
234247-10 Algorithms 1 Mon 12:30-14:30 Taub 2 No UG schedule data
234247-11 Algorithms 1 Elad Haramaty Mon 15:30-16:30 Taub 3
234247-12 Algorithms 1 Daniel Genkin Tue 09:30-10:30 Ulman 502
234247-13 Algorithms 1 Yael Mordechai Sun 13:30-14:30 Taub 7
234247-20 Algorithms 1 Hadas Shachnai Wed 14:30-16:30 Taub 7
234247-21 Algorithms 1 Netanel Raviv Wed 16:30-17:30 Taub 5
234247-22 Algorithms 1 Yonatan Goldhirsh Thu 09:30-10:30 Ulman 708
234262-10 Logic Design Tue 12:30-14:30 Taub 9 No UG schedule data
234262-11 Logic Design Yossi Kuperman Mon 08:30-09:30 Taub 7
234262-13 Logic Design Idan Cohen Tue 10:30-11:30 Taub 7
234262-20 Logic Design Ami Litman Wed 16:30-18:30 Taub 9
234262-21 Logic Design Idan Cohen Wed 14:30-15:30 Taub 3
234262-22 Logic Design Thu 08:30-09:30
234267-10 Digital Computers Structure (MAMAS) Mon 16:30-18:30 Taub 2 No UG schedule data
234267-11 Digital Computers Structure (MAMAS) Frank Sela Mon 08:30-09:30 Taub 6
234267-12 Digital Computers Structure (MAMAS) Nadav Amit Tue 11:30-12:30 Taub 5
234267-13 Digital Computers Structure (MAMAS) Gil Einziger Mon 14:30-15:30 Taub 6
234270-10 Software Project Management Sun 10:30-12:30 Taub 5 No UG schedule data
234270-11 Software Project Management Michal Iluz-Mimoni Sun 09:30-10:30 Taub 5
234270-12 Software Project Management Michal Iluz-Mimoni Tue 16:30-17:30 Taub 7
234293-10 Logic and set theory for CS Mon 12:30-15:30 Taub 7 No UG schedule data
234293-11 Logic and set theory for CS Gal Cohen Tue 10:30-12:30 Taub 201
234293-12 Logic and set theory for CS Noga Zewi Tue 12:30-14:30 Ulman 708
234293-13 Logic and set theory for CS Ben Lee Volk Wed 14:30-16:30 Taub 6
234293-14 Logic and set theory for CS Dana Drachsler Thu 11:30-13:30 Taub 7
234312-10 Yearly Project in Software Engineering-Stage B Sun 12:30-14:30 Taub 6 No UG schedule data
234312-10 Yearly Project in Software Engineering-Stage B Yossi Gil Tue 10:30-12:30 Taub 9
234313-10 Industrial Project No UG schedule data
234319-10 Programming Languages Tue 08:30-10:30 Taub 1 No UG schedule data
234319-11 Programming Languages Matan Levy Tue 11:30-12:30 Taub 3
234319-12 Programming Languages Eli Sennesh Wed 09:30-10:30 Taub 5
234319-13 Programming Languages Matan Levy Wed 15:30-16:30 Taub 3
234319-14 Programming Languages Dor Hovav Thu 09:30-10:30 Taub 6
234322-10 File Systems Thu 10:30-12:30 Taub 5 No UG schedule data
234322-11 File Systems Michael Viderman Mon 09:30-10:30 Taub 6
234322-12 File Systems Michael Viderman Tue 13:30-14:30 Ulman 303
234322-13 File Systems Meirav Zehavi Thu 08:30-09:30 Taub 3
234326-10 Project in Computer Graphics H No UG schedule data
234329-10 Project in Image Processing and Analysis No UG schedule data
234900-10 Workshop in Competitive Programming Tue 16:30-18:30 Taub 6 No UG schedule data
236299-10 Intro. to Natural Language Processing Sun 14:30-16:30 Taub 3 No UG schedule data
236299-11 Intro. to Natural Language Processing Israel Gutter Tue 16:30-17:30 Taub 9
236304-10 Logic for computer science 2 Thu 10:30-12:30 Taub 8 No UG schedule data
236304-11 Logic for computer science 2 Thu 09:30-10:30 Taub 8
236321-10 Software Engineering Methods Sun 12:30-14:30 Ulman 213 No UG schedule data
236321-11 Software Engineering Methods Arnon Lazerson Wed 11:30-12:30 Taub 6
236329-10 Digital Geometry Processing Tue 12:30-14:30 Taub 3 No UG schedule data
236329-11 Digital Geometry Processing Roi Poranne Tue 14:30-15:30 Taub 3
236330-10 Introduction to optimization Tue 16:30-18:30 Taub 8 No UG schedule data
236334-10 Introduction to Computer Networks Mon 12:30-14:30 Taub 9 No UG schedule data
236334-11 Introduction to Computer Networks Ran Ben-Basat Tue 15:30-16:30 Taub 6
236334-12 Introduction to Computer Networks Ran Ben-Basat Mon 16:30-17:30 Taub 3
236334-13 Introduction to Computer Networks Dor Harris Wed 10:30-11:30 Taub 3
236340-10 Computer Communications Project No UG schedule data
236343-10 Computability Theory Tue 10:30-12:30 Taub 2 No UG schedule data
236343-11 Computability Theory Sun 13:30-14:30 Taub 3
236343-12 Computability Theory Ami Paz Mon 14:30-15:30 Taub 3
236343-13 Computability Theory Shahar Timnat Wed 09:30-10:30 Taub 3
236343-14 Computability Theory Thu 09:30-10:30 Taub 3
236345-10 Automatic Verification of Programs Tue 12:30-14:30 Taub 8 No UG schedule data
236345-11 Automatic Verification of Programs Yael Meller Tue 10:30-11:30 Taub 3
236349-10 Project in Computer Security No UG schedule data
236350-10 Computer Security Wed 08:30-10:30 Taub 2 No UG schedule data
236350-11 Computer Security Jalil Morany Sun 14:30-15:30 Taub 5
236350-12 Computer Security Kfir Lev-Ari Mon 12:30-13:30 Taub 3
236350-13 Computer Security Kfir Lev-Ari Tue 09:30-10:30 Taub 3
236353-10 Automata and Formal Languages Wed 10:30-12:30 Taub 7 No UG schedule data
236353-11 Automata and Formal Languages Mor Weiss Sun 12:30-13:30 Taub 3
236353-12 Automata and Formal Languages Liat Peterfreund Mon 08:30-09:30 Taub 3
236353-13 Automata and Formal Languages Michal Horovitz Tue 10:30-11:30 Taub 5
236353-20 Automata and Formal Languages Gadi Aleksandrowicz Tue 14:30-16:30 Taub 7
236353-21 Automata and Formal Languages Liat Peterfreund Thu 10:30-11:30 Taub 3
236359-10 Algorithms 2 Mon 10:30-12:30 Taub 4 No UG schedule data
236359-11 Algorithms 2 Moran Feldman Thu 09:30-10:30 Taub 4
236360-10 Theory of Compilation Mon 10:30-12:30 Ulman 213 No UG schedule data
236360-11 Theory of Compilation Lior Friedman Mon 15:30-16:30 Taub 6
236360-12 Theory of Compilation Adi Sosnovich Tue 16:30-17:30 Taub 3
236360-13 Theory of Compilation Lior Friedman Wed 17:30-18:30 Taub 5
236363-10 Database Management Systems Sun 14:30-16:30 Taub 7 No UG schedule data
236363-11 Database Management Systems Omer Katz Tue 13:30-14:30 Taub 6
236363-12 Database Management Systems Omer Katz Wed 16:30-17:30 Taub 6
236363-13 Database Management Systems Dniel Garfunkel Thu 12:30-13:30 Taub 3
236366-10 Project in operating systems No UG schedule data
236368-10 Formal Specifications For Complex Systems Mon 14:30-16:30 Taub 5 No UG schedule data
236368-11 Formal Specifications For Complex Systems Cynthia Disenfeld Mon 10:30-11:30 Taub 5
236368-12 Formal Specifications For Complex Systems Nimrod Saban Partosh Tue 17:30-18:30 Taub 3
236369-10 Managing Data on the World-wide Web Wed 14:30-16:30 Taub 5 No UG schedule data
236369-11 Managing Data on the World-wide Web Elad Kravi Thu 09:30-10:30 Taub 5
236371-10 Project in Parallel and Distributed Computation No UG schedule data
236376-10 Operating systems engineering Wed 16:30-18:30 Taub 3 No UG schedule data
236376-11 Operating systems engineering Omer Peleg Tue 12:30-14:30 Taub 5
236381-10 Project in VLSI B No UG schedule data
236502-10 Project in Artificial Intelligence No UG schedule data
236503-10 Project in Advanced Programming No UG schedule data
236504-10 Project in software No UG schedule data
236518-10 Communication Complexity Sun 12:30-14:30 Taub 4 No UG schedule data
236520-10 Coding for Storage Systems Wed 14:30-16:30 Taub 4 No UG schedule data
236524-10 Projects in Bioinformatics No UG schedule data
236601-10 Advanced Topics in Computer Science 1 Mon 12:30-14:30 Taub 4 No UG schedule data
236602-10 Advanced Topics in Computer Science 2 Thu 12:30-14:30 Taub 8 No UG schedule data
236605-10 Advanced Topics in Computer Science 5 Mon 16:30-18:30 Taub 8 No UG schedule data
236605-10 Advanced Topics in Computer Science 5 Mon 18:30-19:30 Taub 8
236605-11 Advanced Topics in Computer Science 5 Ohad Inbar Mon 18:30-19:30 Taub 8
236620-10 Advanced Topics in Algorithms L Sun 10:30-12:30 Taub 4 No UG schedule data
236635-10 Advanced Topics in Computer Communication Networks L+T Tue 10:30-12:30 Taub 4 No UG schedule data
236635-11 Advanced Topics in Computer Communication Networks L+T Tue 12:30-13:30 Taub 201
236646-10 Advanced Topics in Theoretical Computer Science L Wed 10:30-12:30 Taub 5 No UG schedule data
236700-10 Software design Mon 08:30-10:30 Taub 5 No UG schedule data
236700-11 Software design Tue 15:30-16:30 Taub 5
236703-10 Object Oriented Programming Tue 08:30-10:30 Taub 2 No UG schedule data
236703-11 Object Oriented Programming Eyal Moscovici Tue 16:30-18:30 Taub 5
236703-12 Object Oriented Programming Amit Carmeli Thu 12:30-14:30 Taub 6
236703-13 Object Oriented Programming Eran Gilad Sun 12:30-14:30 Taub 5
236716-10 Geometric Modeling Wed 10:30-12:30 Taub 8 No UG schedule data
236716-11 Geometric Modeling Yoni Mizrahi Wed 09:30-10:30 Taub 8
236755-10 Distributed Algorithms B Sun 14:30-16:30 Taub 4 No UG schedule data
236755-11 Distributed Algorithms B Maya Arbel Wed 09:30-10:30 Taub 4
236757-10 Project in machine learning No UG schedule data
236801-10 Seminar in Computer Science 1 Tue 12:30-14:30 Taub 4 No UG schedule data
236804-10 Seminar in Computer Science 4 Tue 16:30-18:30 Taub 4 No UG schedule data
236805-10 Seminar in Computer Science 5 Thu 10:30-12:30 Taub 4 No UG schedule data
236813-10 Seminar in Algorithms Thu 14:30-17:30 Taub 4 No UG schedule data
236815-10 Seminar in Computer Vision Mon 16:30-18:30 Taub 4 No UG schedule data
236818-10 Seminar in Bioinformatics Wed 14:30-16:30 Taub 701 No UG schedule data
236825-10 Seminar in Distributed Algorithms Mon 14:30-16:30 Taub 4 No UG schedule data
236874-10 Project in computer vision No UG schedule data
236951-10 Seminar in neural networks Mon 10:30-12:30 Taub 8 No UG schedule data