Skip to content (access key 's')
Logo of Technion
Logo of CS Department

Teaching Schedule - Department Courses List

One-time changes at the schedule


The schedule lists rely on UG system as the source. Any problem with standard format at UG site could lead to error at this list, especially with reading the lecturer name (then you see it missing, incomplete, or as single hebrew word). In case of any question, please, refer to the UG link and check there.



24/6/14: DUE TO CHANGE WITH ug FORMAT, THE LISTS DETAILS ARE NOT COMPLETE. PLEASE REFER TO COURSE UG LINK FOR COMPLETE INFO.
Previous
Spring 2013
Last
Summer 2013
Current List
Winter 2013-2014
Next
Spring 2014
Current semester
Spring 2014
All classesby course#, hourby course#, hourby course#, hourby course#, hourby course#, hour
Lectures onlyby course#, hourby course#, hourby course#, hourby course#, hourby course#, hour


The schedule for Winter 2013-2014 semester, All classes, sorted by course number


Course-Group
Number
UG  Course Name  Teacher  DayHour  Place  Comment
234107-10 Numerical Analysis Tue 09:30-12:30 Taub 9 No UG schedule data
234107-11 Numerical Analysis Yanir Damty Mon 16:30-18:30 Taub 9
234107-12 Numerical Analysis Faten Halabi Wed 10:30-12:30 Taub 5
234107-13 Numerical Analysis Eran Treister Sun 11:30-13:30 Taub 6
234111-10 Introduction to Computer Science Mon 12:30-14:30 Ulman 307 No UG schedule data
234111-11 Introduction to Computer Science Tehila Mayzels Wed 14:30-16:30 Ulman 311
234111-12 Introduction to Computer Science Naama Haramaty Thu 12:30-14:30 Ulman 311
234111-20 Introduction to Computer Science Rami Cohen Mon 12:30-14:30 999
234111-21 Introduction to Computer Science Yael Erez Tue 10:30-12:30 Ulman 305
234111-22 Introduction to Computer Science Ron Zeidman Mon 15:30-17:30 Ulman 708
234112-10 Introduction to Computer - C Mon 10:30-12:30 Amado 233 No UG schedule data
234112-11 Introduction to Computer - C Roei Gelbhart Mon 12:30-14:30 Ulman 504
234112-12 Introduction to Computer - C Omer Hershenzon Tue 12:30-14:30 Ulman 502
234112-13 Introduction to Computer - C Baruch Ziv Wed 14:30-16:30 Ulman 502
234112-20 Introduction to Computer - C Tamer Salman Mon 12:30-14:30 Phishbah 507
234112-21 Introduction to Computer - C Moshe Gabel Thu 12:30-14:30 Ulman 304
234112-22 Introduction to Computer - C Itay Fayerverker Tue 10:30-12:30 Ulman 301
234112-23 Introduction to Computer - C Yelena Novbari Wed 14:30-16:30 301
234112-30 Introduction to Computer - C Yechiel Kimchi Thu 12:30-14:30 Ulman 306
234112-31 Introduction to Computer - C Majd Srour Sun 14:30-16:30 Taub 9
234112-32 Introduction to Computer - C Evgeny Abramovich Mon 12:30-14:30 Amado 234
234112-33 Introduction to Computer - C Cynthia Disenfeld Thu 10:30-12:30 Ulman 602
234114-10 Introduction to Computer Science Wed 14:30-16:30 Taub 7 No UG schedule data
234114-11 Introduction to Computer Science Nadia Labai Tue 14:30-16:30 Ulman 501
234114-12 Introduction to Computer Science Aviv Segal Mon 12:30-14:30 Ulman 501
234114-13 Introduction to Computer Science Nachson Cohen Mon 10:30-12:30 Ulman 501
234114-20 Introduction to Computer Science Ron Rubinstein Mon 12:30-14:30 Phishbah 504
234114-21 Introduction to Computer Science Barak Pat Thu 12:30-14:30 Ulman 501
234114-22 Introduction to Computer Science Nimrod Saban Partosh Tue 10:30-12:30 Ulman 307
234114-23 Introduction to Computer Science Dor Harris Wed 14:30-16:30 Ulman 501
234117-10 Introduction to computer science H Wed 14:30-16:30 Phishbah 504 No UG schedule data
234117-11 Introduction to computer science H Mon 12:30-14:30 Ulman 701
234117-12 Introduction to computer science H Ran Bernstein Thu 12:30-14:30 Ulman 602
234117-13 Introduction to computer science H Eric Yudin Mon 14:30-16:30 Ulman 603
234118-10 Computer Organization and Programming Mon 14:30-16:30 Taub 9 No UG schedule data
234118-11 Computer Organization and Programming Shahar Chen Sun 15:30-16:30 Taub 3
234118-12 Computer Organization and Programming Mon 09:30-10:30 Taub 3
234118-13 Computer Organization and Programming Hassan Abassie Tue 15:30-16:30 Taub 7
234118-20 Computer Organization and Programming Sharoni Feldman Tue 17:30-19:30 Taub 6
234118-21 Computer Organization and Programming Hassan Abassie Mon 17:30-18:30 Taub 3
234122-10 Introduction to Systems Programming Mon 12:30-14:30 Phishbah 343 No UG schedule data
234122-11 Introduction to Systems Programming Dor Cohen Mon 08:30-10:30 Taub 4
234122-12 Introduction to Systems Programming Sarai Duek Wed 14:30-16:30 Ulman 305
234122-13 Introduction to Systems Programming Ran Broier Thu 10:30-12:30 Taub 7
234122-14 Introduction to Systems Programming Noam Segev Sun 12:30-14:30 Ulman 708
234123-10 Operating Systems Thu 08:30-10:30 Taub 2 No UG schedule data
234123-11 Operating Systems Arie Tal Mon 12:30-14:30 Taub 5
234123-12 Operating Systems Anastasia Braginsky Sun 12:30-14:30 Taub 3
234123-13 Operating Systems Ilya Lesokhin Wed 16:30-18:30 Taub 4
234123-14 Operating Systems Alexander Kreimer Tue 12:30-14:30 Taub 3
234127-10 Introduction to computing with MATLAB Thu 12:30-14:30 Taub 7 No UG schedule data
234127-11 Introduction to computing with MATLAB Israel Gutter Mon 12:30-14:30 Ulman 503
234127-12 Introduction to computing with MATLAB Israel Gutter Wed 16:30-18:30 Ulman 503
234127-13 Introduction to computing with MATLAB Samer Mahamid Tue 08:30-10:30 Ulman 708
234127-20 Introduction to computing with MATLAB Javier Turek Tue 12:30-14:30 Taub 1
234127-21 Introduction to computing with MATLAB Tariq Toukan Sun 16:30-18:30 3
234127-22 Introduction to computing with MATLAB Israel Gutter Mon 10:30-12:30 Ulman 503
234141-10 Combinatorics for CS Sun 09:30-11:30 Taub 2 No UG schedule data
234141-11 Combinatorics for CS Gal Lalouche Sun 14:30-15:30 Ulman 501
234141-12 Combinatorics for CS Gal Lalouche Mon 09:30-10:30 Taub 6
234141-13 Combinatorics for CS Sarit Buzaglo Wed 09:30-10:30 Taub 4
234141-14 Combinatorics for CS Sarit Buzaglo Thu 12:30-13:30 Taub 6
234218-10 Data Structures 1 Tue 08:30-10:30 Taub 7 No UG schedule data
234218-11 Data Structures 1 Boris Trayvas Sun 11:30-12:30 Ulman 708
234218-12 Data Structures 1 Erez Timnat Mon 13:30-14:30 Taub 3
234218-13 Data Structures 1 Majd Omary Mon 16:30-17:30 Ulman 201
234218-20 Data Structures 1 Roee Engelberg Tue 16:30-18:30 Taub 2
234218-21 Data Structures 1 Majd Omary Thu 13:30-14:30 Taub 4
234218-22 Data Structures 1 Matan Hamilis Wed 11:30-12:30 Ulman 501
234218-23 Data Structures 1 Matan Hamilis Wed 14:30-15:30 Ulman 503
234247-10 Algorithms 1 Mon 14:30-16:30 Taub 7 No UG schedule data
234247-11 Algorithms 1 Yael Mordechai Sun 11:30-12:30
234247-12 Algorithms 1 Netanel Raviv Tue 09:30-10:30 Ulman 201
234247-13 Algorithms 1 Daniel Genkin Tue 16:30-17:30 Ulman 501
234247-14 Algorithms 1 Igor Zarivach Wed 09:30-10:30 Ulman 501
234247-20 Algorithms 1 Shlomo Moran Wed 10:30-12:30 Taub 7
234247-21 Algorithms 1 Igor Zarivach Wed 15:30-16:30 Ulman 503
234262-10 Logic Design Sun 12:30-14:30 Taub 7 No UG schedule data
234262-11 Logic Design Idan Cohen Mon 09:30-10:30 Ulman 502
234262-12 Logic Design Tal Regev Wed 10:30-11:30 Ulman 501
234262-13 Logic Design Gil Einziger Tue 15:30-16:30 Ulman 504
234262-20 Logic Design Ilia Averbouch Thu 08:30-10:30 Taub 7
234262-21 Logic Design Gil Einziger Thu 10:30-11:30 Taub 8
234267-0 Digital Computers Structure (MAMAS) Tomer Gurevitch 0-0 Taub
234267-10 Digital Computers Structure (MAMAS) Mon 16:30-18:30 Taub 2 No UG schedule data
234267-11 Digital Computers Structure (MAMAS) Wed 08:30-09:30 3
234267-12 Digital Computers Structure (MAMAS) Sun 11:30-12:30 4
234270-10 Software Project Management Sun 14:30-16:30 Taub 5 No UG schedule data
234270-11 Software Project Management Michal Iluz-Mimoni Tue 16:30-17:30 Taub 4
234293-10 Logic and set theory for CS Mon 10:30-13:30 Taub 1 No UG schedule data
234293-11 Logic and set theory for CS Dana Drachsler Mon 16:30-18:30 Taub 7
234293-12 Logic and set theory for CS Neta Elad Tue 10:30-12:30 Taub 6
234293-13 Logic and set theory for CS Ben Lee Volk Wed 08:30-10:30 Taub 5
234293-20 Logic and set theory for CS Amir Shpilka Tue 10:30-13:30 Taub 2
234293-21 Logic and set theory for CS Shay Moran Thu 10:30-12:30 Taub 3
234293-22 Logic and set theory for CS Gadi Aleksandrowicz Sun 10:30-12:30 Ulman 601
234301-10 Project in Data Processing H Thu 13:30-16:30 Taub 3 No UG schedule data
234311-10 Yearly Project in Software Engineering-Stage A Sun 12:30-14:30 Taub 5 No UG schedule data
234311-10 Yearly Project in Software Engineering-Stage A Yossi Gil Tue 14:30-16:30 Taub 5
234313-10 Industrial Project No UG schedule data
234319-10 Programming Languages Tue 10:30-12:30 Taub 1 No UG schedule data
234319-11 Programming Languages Tue 13:30-14:30 Taub 5
234319-12 Programming Languages Alaa Ghanayim Wed 09:30-10:30 Taub 7
234319-13 Programming Languages Evgeny Moroshko Wed 16:30-17:30 Taub 5
234319-14 Programming Languages Evgeny Moroshko Thu 12:30-13:30 Taub 8
234322-10 File Systems Mon 10:30-12:30 Taub 9 No UG schedule data
234322-11 File Systems Gil Einziger Mon 16:30-17:30 Taub 3
234322-12 File Systems Meirav Zehavi Wed 15:30-16:30 Taub 5
234325-10 Computer Graphics Wed 09:30-11:30 Taub 6 No UG schedule data
234325-11 Computer Graphics Fady Massarwi Wed 11:30-12:30 Taub 6
234326-10 Project in Computer Graphics H No UG schedule data
234329-10 Project in Image Processing and Analysis No UG schedule data
236303-10 Project in natural language processing No UG schedule data
236307-10 Expander Graphs and their Applications Wed 10:30-12:30 Taub 201 No UG schedule data
236309-10 Introduction to Coding Theory Wed 14:30-16:30 Taub 3 No UG schedule data
236309-11 Introduction to Coding Theory Artyom Sharov Wed 16:30-17:30 Taub 3
236321-10 Software Engineering Methods Thu 08:30-10:30 Taub 3 No UG schedule data
236321-11 Software Engineering Methods Arnon Lazerson Thu 12:30-13:30 Taub 3
236321-12 Software Engineering Methods Arnon Lazerson Mon 11:30-12:30 Taub 201
236323-10 Data Processing Laboratory No UG schedule data
236327-10 Signal and Image Processing by Computer Thu 14:30-16:30 Taub 5 No UG schedule data
236327-11 Signal and Image Processing by Computer Raja Giryes Thu 16:30-17:30 Taub 5
236334-10 Introduction to Computer Networks Mon 14:30-16:30 Taub 3 No UG schedule data
236334-11 Introduction to Computer Networks Vardan Papyan Wed 15:30-16:30 Taub 6
236334-13 Introduction to Computer Networks Tue 10:30-11:30 Ulman 302
236340-10 Computer Communications Project No UG schedule data
236341-10 Internet Networking Mon 10:30-12:30 Taub 7 No UG schedule data
236341-11 Internet Networking Ran Koretzki Tue 12:30-13:30 Taub 6
236341-12 Internet Networking Mon 16:30-17:30 Taub 8
236342-10 Introduction to Software Verification Tue 12:30-14:30 Taub 9 No UG schedule data
236342-11 Introduction to Software Verification Yael Meller Sun 09:30-10:30 Taub 4
236342-12 Introduction to Software Verification Wed 09:30-10:30 Taub 9
236343-10 Computability Theory Mon 12:30-14:30 Taub 2 No UG schedule data
236343-11 Computability Theory Gal Maor Mon 16:30-17:30 Taub 6
236343-12 Computability Theory Yohay Kaplan Wed 14:30-15:30 Taub 5
236343-13 Computability Theory Iddo Bentov Sun 14:30-15:30 Taub 3
236343-14 Computability Theory Gal Maor Thu 09:30-10:30 Taub 6
236343-20 Computability Theory Eyal Kushilevitz Tue 12:30-14:30 Taub 7
236343-21 Computability Theory Yohay Kaplan Thu 12:30-13:30 Taub 9
236347-10 Program analysis and synthesis Mon 10:30-12:30 Taub 3 No UG schedule data
236347-11 Program analysis and synthesis Yuri Meshman Mon 17:30-18:30 Taub 6
236349-10 Project in Computer Security No UG schedule data
236350-10 Computer Security Wed 10:30-12:30 Taub 9 No UG schedule data
236350-11 Computer Security Jalil Morany Mon 10:30-11:30 Taub 5
236350-12 Computer Security Tue 08:30-09:30 Taub 5
236351-10 Advanced Topics in Distributed Systems Wed 10:30-12:30 Taub 8 No UG schedule data
236351-11 Advanced Topics in Distributed Systems Alexander Libov Thu 11:30-12:30 Taub 8
236353-10 Automata and Formal Languages Thu 10:30-12:30 Taub 9 No UG schedule data
236353-11 Automata and Formal Languages Liat Peterfreund Thu 12:30-13:30 Taub 5
236353-12 Automata and Formal Languages Michal Horovitz Tue 12:30-13:30 Taub 5
236353-13 Automata and Formal Languages Mor Weiss Sun 11:30-12:30 Taub 5
236353-20 Automata and Formal Languages Gadi Aleksandrowicz Sun 12:30-14:30 Taub 9
236357-10 Distributed Algorithms A Mon 08:30-10:30 Taub 201 No UG schedule data
236357-11 Distributed Algorithms A Mordechai Shalom Mon 10:30-11:30 Taub 201
236360-10 Theory of Compilation Thu 10:30-12:30 Taub 2 No UG schedule data
236360-11 Theory of Compilation Adi Sosnovich Thu 13:30-14:30 Taub 6
236360-12 Theory of Compilation Maya Arbel Mon 11:30-12:30 Ulman 708
236360-13 Theory of Compilation Lior Friedman Tue 16:30-17:30 Taub 6
236363-10 Database Management Systems Mon 08:30-10:30 Taub 2 No UG schedule data
236363-11 Database Management Systems Ella Bolshinsky Mon 13:30-14:30 Taub 6
236363-12 Database Management Systems Omer Katz Tue 10:30-11:30 Taub 3
236363-13 Database Management Systems Omer Katz Wed 14:30-15:30 Taub 6
236366-10 Project in operating systems No UG schedule data
236370-10 Concurrent and Distributed Programming Sun 10:30-12:30 Taub 7 No UG schedule data
236370-11 Concurrent and Distributed Programming Eran Gilad Sun 14:30-15:30 Taub 4
236370-12 Concurrent and Distributed Programming Nadav Amit Mon 09:30-10:30 Taub 8
236371-10 Project in Parallel and Distributed Computation No UG schedule data
236373-10 Image Synthesis Wed 09:30-11:30 Taub 3 No UG schedule data
236373-11 Image Synthesis Omri Azencot Wed 11:30-12:30 Taub 3
236374-10 Probabilistic methods and algorithms Sun 14:30-16:30 Taub 8 No UG schedule data
236374-11 Probabilistic methods and algorithms Yonatan Goldhirsh Tue 16:30-18:30 Taub 8
236375-10 Search Engine Technology Sun 10:30-12:30 Taub 8 No UG schedule data
236375-11 Search Engine Technology Amit Gross Sun 12:30-13:30 Taub 8
236381-10 Project in VLSI B No UG schedule data
236501-10 Introduction to Artificial Intelligence Wed 14:30-16:30 Taub 9 No UG schedule data
236501-11 Introduction to Artificial Intelligence Omer Geiger Wed 16:30-17:30 Taub 9
236501-12 Introduction to Artificial Intelligence Yaron Kassner Tue 09:30-10:30 Taub 5
236503-10 Project in Advanced Programming No UG schedule data
236503-40 Project in Advanced Programming Yossi Gil Mon 12:30-14:30 Taub 4
236506-10 Cryptology Mon 10:30-12:30 Taub 6 No UG schedule data
236506-11 Cryptology Ami Paz Tue 14:30-15:30 Taub 6
236521-10 Approximation algorithms Mon 14:30-16:30 Taub 6 No UG schedule data
236523-10 Introduction to Bioinformatics Mon 14:30-16:30 Ulman 304 No UG schedule data
236523-11 Introduction to Bioinformatics Wed 16:30-17:30 Taub 6
236523-12 Introduction to Bioinformatics Mon 16:30-17:30 Ulman 304
236524-10 Projects in Bioinformatics Mon 16:30-18:30 Taub 4 No UG schedule data
236601-10 Advanced Topics in Computer Science 1 Tue 12:30-14:30 Taub 4 No UG schedule data
236602-10 Advanced Topics in Computer Science 2 Thu 10:30-12:30 Taub 6 No UG schedule data
236603-10 Advanced Topics in Computer Science 3 Tue 10:30-12:30 Taub 701 No UG schedule data
236604-10 Advanced Topics in Computer Science 4 Sun 14:30-16:30 Taub 6 No UG schedule data
236605-10 Advanced Topics in Computer Science 5 Wed 14:30-16:30 Taub 201 No UG schedule data
236605-11 Advanced Topics in Computer Science 5 Ronny Tamari Wed 16:30-17:30 Taub 201
236606-10 Advanced Topics in Computer Science 6 Thu 13:30-15:30 Taub 8 No UG schedule data
236606-11 Advanced Topics in Computer Science 6 Igor Kviatkovsky Thu 12:30-13:30 Taub 4
236607-10 Advanced Topics in Computer Science 7 Thu 14:30-16:30 Taub 6 No UG schedule data
236607-11 Advanced Topics in Computer Science 7 Uri Verner Thu 16:30-17:30 Taub 6
236613-10 Advanced Topics in Cryptology L Mon 10:30-12:30 Taub 8 No UG schedule data
236646-10 Advanced Topics in Theoretical Computer Science L Tue 10:30-12:30 Taub 8 No UG schedule data
236703-10 Object Oriented Programming Tue 10:30-12:30 Taub 5 No UG schedule data
236703-11 Object Oriented Programming Tue 16:30-18:30 Taub 3
236703-12 Object Oriented Programming Eyal Moscovici Wed 08:30-10:30 Taub 8
236714-10 Select. topics in automat. theorem proving Thu 10:30-12:30 Taub 4 No UG schedule data
236714-11 Select. topics in automat. theorem proving Thu 09:30-10:30 Taub 4
236754-10 Project in Intelligent Systems No UG schedule data
236757-10 Project in machine learning No UG schedule data
236801-10 Seminar in Computer Science 1 Wed 14:30-16:30 Taub 8 No UG schedule data
236802-10 Seminar in Computer Science 2 Tue 10:30-12:30 Taub 4 No UG schedule data
236803-10 Seminar in Computer Science 3 Tue 12:30-14:30 Taub 701 No UG schedule data
236813-10 Seminar in Algorithms Thu 14:30-17:30 Taub 4 No UG schedule data
236818-10 Seminar in Bioinformatics Wed 16:30-18:30 Taub 701 No UG schedule data
236819-10 Seminar in Computer Communication Networks Mon 14:30-16:30 No UG schedule data
236823-10 Seminar in Quantum Information processing Mon 10:30-12:30 Taub 4 No UG schedule data
236825-10 Seminar in Distributed Algorithms Mon 14:30-16:30 Taub 4 No UG schedule data
236827-10 Seminar in Computer Systems Wed 16:30-18:30 Taub 8 No UG schedule data
236861-10 Numerical Geometry of Images Mon 14:30-16:30 Taub 5 No UG schedule data
236861-11 Numerical Geometry of Images Yonathan Aflalo Mon 16:30-17:30 Taub 5
236862-10 Sparse Representations and Applications in Signal and Image Processing Sun 10:30-12:30 Taub 3 No UG schedule data
236873-10 Computer Vision Mon 08:30-10:30 Taub 5 No UG schedule data
236873-11 Computer Vision Mon 11:30-12:30 Taub 5
236874-10 Project in computer vision No UG schedule data
236927-10 Introduction to Robotics Thu 09:30-11:30 Taub 5 No UG schedule data
236927-11 Introduction to Robotics Majd Srour Tue 09:30-10:30 Taub 8
236941-10 Introduction to Neural Networks Wed 10:30-12:30 Taub 4 No UG schedule data
236941-11 Introduction to Neural Networks Wed 16:30-17:30 Taub 7
236990-10 Inroduction to Quantum Information Processing Wed 14:30-16:30 Taub 4 No UG schedule data
236990-11 Inroduction to Quantum Information Processing Kfir Nir-Zvi Sun 15:30-16:30 Taub 4
274121-10 Computer in Medicine No UG schedule data