: חפש באתר 10:52 :שעון ישראל  --   יום ראשון ב' באב תשס"ה,   2005 .8 .7 
ארכיון הארץ מהדורת הדפוס קפטן אינטרנט ספורט גלריה כלכלה חדשות
archiveprintsportgalerycalcalanewshomearchiveprintsportgalerycalcalanewshomethemarker
כל חדשות היום << המהדורה המודפסת
בשפרעם מזהירים את המשטרה: אל תעצרו תושבים בחשד להרג המחבל
מאת ג'קי חורי ויואב שטרן
חקירת הלינץ' טרם החלה
ועדת המעקב של ערביי ישראל הזהירה אתמול את המשטרה שלא תפתח בחקירה על הריגתו של המחבל עדן נתן זדה. גורמים בוועדה הזהירו שזו תהיה חקירה נגד כל תושבי העיר שפרעם ונגד ההנהגה הערבית. "אנו דורשים מהמשטרה שלא להשתמש בשום תירוץ שיביא לפגיעה בתושבי שפרעם, שהם עצמם קורבנות הטרור הגזעני", נאמר בהודעת הסיכום של ישיבת הוועדה אתמול.

ראש העיר שפרעם, עורסאן יסין, הכחיש אתמול שקיבל הבטחה מהשר לביטחון פנים, גדעון עזרא, ומגורמי משטרה אחרים, שלא ייעצרו תושבי שפרעם בחשד למעורבות במותו של המחבל. "לא קיבלתי הבטחה כזו אבל היום אני מתכוון לפגוש את מפקד המחוז ולהזהיר מהשלכות החלטה כזו", אמר.

בלשכת מפקד מחוז הצפון במשטרה, ניצב דן רונן, נזהרו אתמול בהתבטאויות על חקירת מות הרוצח. "מדובר בסוגייה רגישה מאוד", אמר קצין בכיר במחוז, "במהלך סוף השבוע שמענו את ראשי הציבור הערבי מדברים על הוצאת אנשים לרחובות אם תיפתח חקירה נקודתית בעניין זה ואין למשטרה שום כוונה להתעמת עם אף אחד".

מלשכת מפקד המחוז נמסר ש"ימונה צוות חקירה מיוחד אשר תפקידו לחקור את אירוע הרצח בשפרעם בכללותו ומכל הכיוונים והצוות יחל בחקירתו במהלך הימים הקרובים". מפקד המחוז התייחס לחקירה בראיון לרדיו האזורי "א-שמס", שלשום. הוא אמר שהמשטרה לא מתכוונת להתחיל בחקירה בזמן שהעיר שפרעם מתאבלת על בניה.

ניצב רונן הדגיש שהמשטרה תבדוק את כל פרטי האירוע בשפרעם, כולל נסיבות מותו של זדה: "יש לנו המון חומר, כולל צילומים שצריך לבדוק אותם בטרם נגבש החלטות בעניין החקירה הצפויה". הוא הוסיף שבאירוע נפצעו שוטרים רבים וחלקם נזקקו לטיפול רפואי לאחר שהותקפו על ידי ההמון, ובחרו להגיב באיפוק.

למשטרה הגיעו במהלך האירוע דיווחים סותרים על גורלו של נתן זדה. בתחילת האירוע דווח ששוטרים השתלטו עליו והעבירו אותו לחקירה, ואולם במהלך האירוע דווח כי זדה נהרג מאיבוד דם זמן קצר לאחר שהשתלטו עליו נוסעים ועוברי אורח שעלו לאוטובוס. במשטרה יבדקו בין השאר אם זדה היה כבול באזיקים באוטובוס, ומי כבל אותו באזיקים.

עדי ראייה סיפרו שזדה היה עוד בחיים כשכוחות המשטרה הגיעו לזירה והשתלטו על האוטובוס, ואולם הוא היה במצב קשה מאוד עד אנוש ולא מן הנמנע שהוא מת כעבור זמן קצר לפני שעשרות צעירים עלו על האוטובוס ותקפו אותו שוב.
ספורט Online | גלריה Online | כלכלה Online
תקנון האתר | תמיכה ושירות | ארכיון הארץ | המהדורה המודפסת - עמוד ראשון | דף הבית
כל הזכויות שמורות , "הארץ"   ©   All rights reserved Haaretz