w w w . h a a r e t z . c o . i l

עודכן ב- 23:35 31/05/2005

מצרים מנעה מהמחזאי סאלם לקבל תואר ד"ר כבוד מאוני' בן גוריון

סאלם, מתומכי הנורמליזיציה הבולטים במצרים, היה אמור לקבל את התואר אתמול, אך הודיע ברגע האחרון שהוא מנוע מלבוא


המחזאי, הסטיריקן והפובליציסט המצרי, עלי סאלם, היה אמור להגיע אתמול (שלישי) לקבלת תואר ד"ר לשם כבוד מאוניברסיטת בן גוריון בנגב, אך לא בא לקבלו. לדברי מקורות באוניברסיטה, שלטונות מצרים מנעו את בואו של סאלם לישראל.

מאז הסכמי אוסלו מוביל סאלם קו של התפייסות עם ישראל, ביקר בה כמה פעמים, וקורא לנרמול היחסים עמה. הוא אף כתב ספר בעקבות ביקורו הראשון בישראל, ב-1994, שנקרא "מסע לישראל". סאלם שילם מחיר כבד על עמדותיו. הוא סולק מאגודת הסופרים, הוחזר אליה מתוקף פסיקת בית המשפט המצרי, ולפני כשנתיים וחצי החליט בעצמו להתפטר משורותיה. 23 המחזות שכתב לא הועלו עוד על בימות התיאטרון במצרים ועיתונים מצריים לא הסכימו לפרסם את מאמריו, בשל תמיכתו בנורמליזציה. לעומת זאת, בחוגים ליברליים באליטה המצרית זוכה סאלם להערכה גדולה.

אוניברסיטת בן גוריון החליטה לאחרונה להעניק לסאלם את התואר, לאות הערכה ל"אדם נאור המצטיין ברוח חופשית וחשיבה מקורית, נאמן לדעותיו ונכון להיאבק עליהן, ומתוך כבוד ללוחם האמיץ למען זכויות האדם", כפי שנכתב בנימוקי האוניברסיטה. זו הפעם השנייה שהאוניברסיטה מחליטה להעניק תואר זה לאזרח מצרי, לאחר שלפני כמה שנים קיבל אותו שגריר מצרים הקודם בישראל, מוחמד בסיוני.

אתמול, שעות ספורות לפני קבלת התואר התקשר סאלם והודה על הכבוד אך התנצל על כך שהוא מנוע מלהגיע. "עשינו את כל המאמצים, אני לא מבין את התנהגות המצרים", אמר נשיא האוניברסיטה, הפרופ' אבישי ברוורמן.
כל הזכויות שמורות ,"הארץ" ©