Skip to content (access key 's')
Logo of Technion
Logo of CS Department

Teaching Schedule - Department Courses List

One-time changes at the schedule


The schedule lists rely on UG system as the source. Any problem with standard format at UG site could lead to error at this list, especially with reading the lecturer name (then you see it missing, incomplete, or as single hebrew word). In case of any question, please, refer to the UG link and check there.



Previous
Spring 2012
Last
Summer 2012
Current List
Winter 2012-2013
Next
Spring 2013
Current semester
Spring 2013
All classesby course#, hourby course#, hourby course#, hourby course#, hourby course#, hour
Lectures onlyby course#, hourby course#, hourby course#, hourby course#, hourby course#, hour


The schedule for Winter 2012-2013 semester, Lectures only, sorted by course hours


Course-Group
Number
UG  Course Name  Teacher  DayHour  Place  Comment
236371-10 Project in Parallel and Distributed Computation Erez Petrank 0 No UG schedule data
234313-10 Industrial Project Michael Elad 0 No UG schedule data
236303-10 Project in natural language processing Alon Itai 0 No UG schedule data
236340-10 Computer Communications Project Danny Raz 0 No UG schedule data
236349-10 Project in Computer Security Eli Biham 0 No UG schedule data
236381-10 Project in VLSI B Goel Samuel 0 No UG schedule data
236503-10 Project in Advanced Programming Eran Yahav 0 No UG schedule data
236754-10 Project in Intelligent Systems Alfred M. Bruckstein 0 No UG schedule data
234329-10 Project in Image Processing and Analysis Ron Kimmel 0 No UG schedule data
236757-10 Project in machine learning Ran El-Yaniv 0 No UG schedule data
236366-10 Project in operating systems Dan Tsafrir 0 No UG schedule data
236350-0 Computer Security Nitzan Chrizman 0-0 Taub 0
234267-0 Digital Computers Structure (MAMAS) Gil Einziger 0-0 Taub 0
234141-10 Combinatorics for CS Tuvi Etzion Sun 09:30-11:30 Taub 2
236605-10 Advanced Topics in Computer Science 5 Ronen Bar-Nahor Sun 09:30-11:30 Taub 201
236370-10 Concurrent and Distributed Programming Assaf Schuster Sun 10:30-12:30 Taub 9
236780-10 Algorithms for Dynamic Memory Management Erez Petrank Sun 10:30-12:30 Taub 4
236862-10 Sparse Representations and Applications in Signal and Image Processing Michael Elad Sun 10:30-12:30 Taub 3
234262-10 Logic Design Ami Litman Sun 12:30-14:30 Taub 9
234311-10 Yearly Project in Software Engineering-Stage A Sun 12:30-14:30 Taub 3
236321-10 Software Engineering Methods Amir Tomer Sun 12:30-14:30 Taub 7
236604-10 Advanced Topics in Computer Science 4 Johann Makowsky Sun 12:30-14:30 Taub 8
236927-10 Introduction to Robotics Ehud Rivlin Sun 12:30-14:30 Taub 4
234270-10 Software Project Management Amir Tomer Sun 14:30-16:30 Taub 6
234322-10 File Systems Hagit Attiya Sun 14:30-16:30 Taub 7
236873-10 Computer Vision Michael Lindenbaum Sun 14:30-16:30 Taub 8
236990-10 Inroduction to Quantum Information Processing Tal Mor Sun 14:30-16:30 Taub 4
236372-10 Bayesian networks Dan Geiger Mon 09:30-11:30 Taub 601
236991-10 Project in NMR quantum computing Tal Mor Mon 09:30-11:30 Taub 201
234107-10 Numerical Analysis Irad Yavneh Mon 09:30-12:30 Taub 7
234112-10 Introduction to Computer - C Yechiel Kimchi Mon 10:30-12:30 Phishbah 343
236501-10 Introduction to Artificial Intelligence Shaul Markovitch Mon 10:30-12:30 Taub 5
236601-10 Advanced Topics in Computer Science 1 Gershon Elber Mon 10:30-12:30 Taub 4
236819-10 Seminar in Computer Communication Networks Reuven Cohen Mon 10:30-12:30 Taub 6
236347-10 Program analysis and synthesis Eran Yahav Mon 10:30-12:30 Taub 3
234293-10 Logic and set theory for CS Amir Shpilka Mon 10:30-13:30 Taub 1
234111-10 Introduction to Computer Science Rami Cohen Mon 12:30-14:30 Ulman 309
234122-10 Introduction to Systems Programming Gill Barequet Mon 12:30-14:30 Taub 7
236343-10 Computability Theory Eyal Kushilevitz Mon 12:30-14:30 Taub 2
236826-10 Seminar in Databases Yaron Kanza Mon 12:30-14:30 Taub 6
236802-10 Seminar in Computer Science 2 Tuvi Etzion Mon 12:30-14:30 Taub 4
234111-20 Introduction to Computer Science Tamer Salman Mon 12:30-14:30 Ulman 307
234112-20 Introduction to Computer - C Israel Steinfeld Mon 12:30-14:30 250
234114-20 Introduction to Computer Science Tamir Levi Mon 12:30-14:30 Taub 9
236371-20 Project in Parallel and Distributed Computation Avi Mendelson Mon 12:30-14:30 Taub 201
234118-10 Computer Organization and Programming Ronny Roth Mon 14:30-16:30 Taub 9
234247-10 Algorithms 1 Mon 14:30-16:30 Taub 7
236334-10 Introduction to Computer Networks Danny Raz Mon 14:30-16:30 Taub 3
236341-10 Internet Networking Reuven Cohen Mon 14:30-16:30 Taub 5
236521-10 Approximation algorithms Hadas Shachnai Mon 14:30-16:30 Taub 8
236523-10 Introduction to Bioinformatics Mon 14:30-16:30 Ulman 309
234262-20 Logic Design Michael Lindenbaum Mon 14:30-16:30 Taub 2
234267-10 Digital Computers Structure (MAMAS) Adi Yoaz Mon 16:30-18:30 Taub 9
236363-10 Database Management Systems Johann Makowsky Mon 16:30-18:30 Taub 7
236861-10 Numerical Geometry of Images Ron Kimmel Mon 16:30-18:30 Taub 401
234218-10 Data Structures 1 Nader Bshouty Tue 08:30-10:30 Taub 2
236506-10 Cryptology Eli Biham Tue 08:30-10:30 Taub 5
236703-10 Object Oriented Programming Tal Cohen Tue 08:30-10:30 Taub 7
234107-20 Numerical Analysis Avraham Sidi Tue 09:30-12:30 Taub 9
234319-10 Programming Languages Tue 10:30-12:30 Taub 2
236351-10 Advanced Topics in Distributed Systems Roy Friedman Tue 10:30-12:30 Taub 6
236719-10 Computational Geometry Gill Barequet Tue 10:30-12:30 Taub 4
236508-10 Cryptography and complexity Yuval Ishai Tue 10:30-12:30 Taub 8
236343-20 Computability Theory Eyal Kushilevitz Tue 10:30-12:30 Taub 3
234293-20 Logic and set theory for CS Noga Zewi Tue 10:30-13:30 Taub 7
234325-10 Computer Graphics Mirela Ben-Chen Tue 12:30-14:30 Taub 6
236342-10 Introduction to Software Verification Orna Grumberg Tue 12:30-14:30 Taub 9
236603-10 Advanced Topics in Computer Science 3 Nir Ailon Tue 12:30-14:30 Taub 8
236804-10 Seminar in Computer Science 4 Tue 12:30-14:30 0
234127-20 Introduction to computing with MATLAB Yechiel Kimchi Tue 12:30-14:30 Ulman 305
234311-10 Yearly Project in Software Engineering-Stage A Tue 14:30-16:30 Taub 3
236760-10 Computational Learning Therory Nader Bshouty Tue 15:30-17:30 Taub 8
234218-20 Data Structures 1 Roee Engelberg Tue 16:30-18:30 Taub 2
234118-20 Computer Organization and Programming Sharoni Feldman Tue 17:30-19:30 Taub 7
236817-10 Seminar in Computational Linguistics Uzzi Ornan Wed 08:30-10:30 Taub 4
236350-10 Computer Security Sara Bittan Wed 10:30-12:30 Taub 5
236941-10 Introduction to Neural Networks Yoram Baram Wed 10:30-12:30 Taub 4
234247-20 Algorithms 1 Shlomo Moran Wed 10:30-12:30 Taub 7
234114-10 Introduction to Computer Science Ron Rubinstein Wed 14:30-16:30 Taub 1
234117-10 Introduction to computer science H Ron Kimmel Wed 14:30-16:30 Taub 2
236818-10 Seminar in Bioinformatics Wed 14:30-16:30 Taub 701
236309-10 Introduction to Coding Theory Ronny Roth Wed 14:30-16:30 Taub 6
236801-10 Seminar in Computer Science 1 Hadas Shachnai Wed 14:30-16:30 Taub 8
236524-10 Projects in Bioinformatics Wed 16:30-18:30 Taub 701
236698-10 Secure Quality Programs Daniel Galin Wed 16:30-18:30 Taub 3
236827-10 Seminar in Computer Systems Dan Tsafrir Wed 16:30-18:30 Taub 8
234123-10 Operating Systems Thu 08:30-10:30 Taub 2
236353-10 Automata and Formal Languages Shmuel Zaks Thu 10:30-12:30 Taub 1
236360-10 Theory of Compilation Erez Petrank Thu 10:30-12:30 Taub 2
236602-10 Advanced Topics in Computer Science 2 Thu 10:30-12:30 Taub 4
236803-10 Seminar in Computer Science 3 Michael Kaminski Thu 10:30-12:30 Taub 701
236610-10 Advanced Topics in Computer Science 10 Alfred M. Bruckstein Thu 10:30-12:30 Taub 8
234112-30 Introduction to Computer - C Tamir Levi Thu 12:30-14:30 Ulman 309
234127-10 Introduction to computing with MATLAB Ehud Rivlin Thu 13:30-15:30 Taub 2
234301-10 Project in Data Processing H Isaac Bussel Thu 13:30-16:30 Taub 3
236327-10 Signal and Image Processing by Computer Alfred M. Bruckstein Thu 14:30-16:30 Taub 8
236813-10 Seminar in Algorithms Reuven Bar-Yehuda Thu 14:30-17:30 Taub 4